IRON MOUNTAIN TARİHÇESİ

History

IRON MOUNTAIN TARİHÇESİ

  1. Kim olduğumuzu keşfedin
  2. Geçmişimiz

Iron Mountain Herman Knaust tarafından 1951 yılında Livingston Newyork’ta kuruldu. Hudson River civarlarında “Mantar Kralı” olarak tanınan Knaust mantar yetiştirip pazarlayarak ilk servetini kazandı. 1936 yılında 9 bin $ ödeyerek kullanılmayan bir demir madeni ve 400 dönüm araziyi ürünlerini yetiştirmek için satın aldı. Fakat 1950 yılında mantar pazarı inişe geçti, bunun üzerine Knaust madeni kullanacağı farklı iş fırsatlarına yöneldi ve “Iron Mountain”’ı kurdu.

2. Dünya savaşı sonrasında, savaşta kişisel kayıtları silindiği için kimlik bilgileri bulunmayan Musevi göçmenlerin yerleşimlerine destek oldu. Aynı zamanda dünya Soğuk Savaş sebebiyle atomik tehdit altındaydı. Bu iki nedenle Knaust hayati bilgilerin savaş ve diğer felaketlerden korunmasına odaklandı.

Bunun sonucu olarak 1951 yılında Iron Mountain Atomic Storage şirketi kuruldu. Knaust ilk depolama alanını Iron Mountain – Demir Dağ içersinde ve satış ofisinide Empire State binasında açtı. Knaust, tanıtım amacıyla General Douglas MacArthur gibi önemli kişileri Iron Mountain’ı ziyaret etmeleri konusunda ikna etmiştir. Ziyaretçiler yeni girişimin tanınması ve pazarlanması konusunda destek olmuşlardır. Iron Mountain’ın ilk müşterisi, hesaplarına ait mikrofilm kopyalarını ve imza kartlarını zırhlı araçlarla saklamak amacıyla yeni tesise getiren East River Savings Bank’tı. New York merkezli şirkelerin sahip oldukları değerli kayıtları koruma gereksinimini anlamaya başlamasıyla yeni kurumsal müşteriler bunu takip ettiler.

History 1
History 2

Iron Mountain New York şehrinde büyümeye devam etti, ilk lokasyonunun haricinde şehre yakın kullanılmayan bir kireç taşı madeninde genişlemeye devam etti. Iron Mountain artık önde gelen  önemli bir kayıt koruma şirketidir.

Müşteriler kısa süre sonra yüksek hacimli kağıt belgelerinide saklamak istediler.  1978 yılında Iron Mountain ilk yer üstü kayıt saklama tesisini New York’ta açtı. 1983 yılında Iron Mountain gelişmekte olan bilgisayar yedekleme teypleri saklama hizmeti vermek amacıyla  Boston New England’daki New England Storage Warehouse’ı satın aldı. Bu Iron Mountain’ın ilk şirket satın almasıydı ve bu sayede tıbbi ve hukuki kayıt yönetim pazarına güçlü bir giriş yapmıştır.

1980’lerin ortasında Iron Mountain şu andaki şirketin temellerini oluşturan tüm ürün portföyünü geliştirdi. Iron Mountain, New York ve New England pazarlarında müşterilerine fiziksel arşiv saklama ve yönetim hizmetleri (Tıp ve Hukuk alanlarındaki operasyonları dahil olarak), kurum dışı veri koruma hizmetleri ve önemli kayıt koruma hizmetleri sunmuştur.

1988 yılında Iron Mountain, Bell & Howell Corporation yan kuruluşu olan ve  kendisinden 4 kat büyük olan pazar lideri konumundaki Bell & Howell Records Management şirketini satın almak için adım atmıştır. Bell & Howell Records Management ABD’de Iron Mountain’ın bulunmadığı  12 büyük pazarda hizmet vermekteydi. Bunun sonucu olarak Iron Mountain kendi alanında ilk ulusal hizmet sağlayıcı olmuştur.

Genişleme artarak devam etmiştir, 1995 yılında Iron Mountain yıllık 100 milyon dolar gelire ulaşmıştır. Şirket liderleri artık kayıt yönetim sektöründe konsolidasyon için doğru zaman olduğunu hissetmişlerdir. Şubat 1996’da Iron Mountain halka açılarak sermaye arttırmış ve konsolidasyon başlatılmıştır.

Bugün, Iron Mountain, bilgi yönetimi ve bilgi saklama hizmetleri alanında lider konumdadır, beş kıtada 50’nin üzerinde ülkede 230,000 müşteriye hizmet vermektedir. New York (NYSE) borsasında IRM koduyla işlem görmektedir. Iron Mountain S&P 500 şirketleri arasındadır ve Fortune 1000 üyesidir (mevcut sırası: 619).  Fortune 1000 şirketlerinin %95’i dahil tüm sektör ve her büyüklükte  organizasyonlar Iron Mountain’a bilgi yönetimi iş ortağı  olarak güvenmektedirler.

Iron Mountain 2015 yılı 3 milyar dolar geliri ve dünyaya yayılmış geniş hizmet yelpazesi ile bilgi yönetim ve saklama hizmetleri alanında dünyanın güvenilir iş ortağı konumundadır.  Herman Knaust’un büyük bir öngörü ile 1952’de söylediği gibi “Bu işler mantar gibi çoğalacak…”